A szervezetünk energiaháztartását az alábbi paraméterek határozzák meg:
Alapanyagcsere: az az energiamennyiség, amely ahhoz szükséges, hogy a szervezetünk alapszinten (fizikai aktivitás nélkül) működni tudjon – ez az alapvető minimum, ami elegendő az életfunkcióink fenntartására akkor, ha 24 órán keresztül nem végzünk semmilyen tevékenységet, azaz fekszünk, nem mozgunk, nem étkezünk
Teljes anyagcsere: az alapanyagcseréhez szükséges energia mennyisége plusz az az energiaszükséglet, amely ahhoz elengedhetetlen, hogy a napi rutinfeladatainkat ellássuk (itt természetesen hatalmas eltérések lehetnek egyénenként). Ide tartozik továbbá a bevitt táplálék megemésztéséhez és feldolgozásához szükséges energia mennyisége
Mind az alapanyagcsere, mind a teljes anyagcsere mértéke tág keretek között változhat és nagyon egyéni. Amikor túlsúlyból szeretnénk leadni, akkor az egyik leglényegesebb információ, hogy tudjuk és felmérhessük a szervezetünk egyéni alapanyagcseréjének mértékét. Ennek tudatában lehetséges megfelelően változtatni a napi kalóriabevitelünkön annak érdekében, hogy leadjunk a testsúlyunkból és a megindult fogyás ne álljon meg idő előtt, mielőtt a céltestsúlyunkat elértük volna.
Az alapanyagcsere mérésének jelenleg a legmegbízhatóbb módja az indirekt kalorimetria, amely az általunk belélegzett oxigén, illetve kilélegzett szén-dioxid mennyisége alapján pontosan kiszámítja, konkrétan, számszerűsítve meghatározza azt. A testtömeg összetételének mérésére alkalmas InBody készülékek szintén megadják az alapanyagcsere mértékét, azonban ezt egy bizonyos képlet szerint számolják ki a gép által meghatározott zsírmentes testtömegből. Ez egy átlagos egyénnél akár valós is lehet, azonban túlsúllyal élők esetében sokszor félrevezető, alul- vagy éppen túlkalkulált.
Ha az indirekt kalorimetriával pontosan meghatározzuk az alapanyagcserénket, sokkal hatékonyabban tudunk változtatni étrendünkön, vagy fizikális aktivításunk intenzításán, gyakoriságán, annak érdekében, hogy elérjük a kívánt eredményt (túlsúly esetében súlycsökkenés).
Az indirekt kalorimetria ezen kívül más fontos információval is szolgál. Az úgynevezett légzési hányados alapján azt is meg tudjuk mondani, hogy szervezetünk milyen mértékben támaszkodik a cukrok vagy a zsírok égetésére, amikor energiára van szüksége.
Ez utóbbi kiemelkedően fontos, ha például fogyni szeretnénk. Abban az esetben, ha még intenzív életmódváltás mellett sem változik, vagy nagyon lassan csökken a testsúlyunk, akkor a légzési hányados segítségünkre lehet, hogy ennek okaként azonosítsa a domináló cukorégetést. Ebben az esetben dietetikus segítségével módosítanunk kell étrendünkön, hogy a cukrok égetése helyett szervezetünk a zsírok égetésére fókuszáljon.
Jelenleg az indirekt kalorimetria az egyetlen, ami ebben segítséget tud nyújtani és valós információkkal szolgál az anyagcserénkkel kapcsolatban.